Kiedy przychód ze zlecenia jest osiągnięty w Polsce
Polski przedsiębiorca, który wypłaca zagranicznemu podmiotowi należność z tytułu wykonania usługi niematerialnej na podstawie umowy zlecenie, powinien (w razie braku certyfikatu rezydencji) pobrać podatek u źródła w Polsce.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 września 2017 r. (II FSK 3276/16).
Spółka ma realizować projekt pomocowy przeznaczony dla Turcji i finansowany ze środków UE. W ramach świadczenia usług kontraktowych spółka zamierza zatrudnić (na umowy zlecenie) ekspertów i pracowników pomocniczych, zarówno obywateli UE, jak i obywateli tureckich. Ich praca w całości miałaby być wykonywana na terenie Turcji. Celem projektu jest bowiem udzielenie wsparcia beneficjentowi projektu, w zakresie wzmocnienia systemu ochrony środowiska w Turcji. Spółka spytała, czy w odniesieniu do zagranicznych osób fizycznych zatrudnionych przez spółkę ma zastosowanie art. 29 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o PIT. Chciała wiedzieć czy w ramach realizacji projektu należy od tych osób pobrać 20-proc. zryczałtowany podatek dochodowy, czy może konieczne jest posiadanie stosownego certyfikatu rezydencji podatkowej. Zdaniem podatnika ww. przepis ustawy o PIT nie ma zastosowania, ponieważ usługa jest wykonywana przez wymienione wyżej podmioty w całości poza terytorium RP.
Organ podatkowy nie zgodził się z podatnikiem argumentując, że to miejsce uzyskania dochodów z tytułu umowy zlecenia jest kluczem w tej sprawie, a określa się je (zgodnie z ustawą o PIT) poprzez pryzmat siedziby zleceniodawcy. WSA przychylił się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta