Podwyżka z datą wsteczną także dla byłych pracowników
Decydując o podniesieniu wynagrodzeń z mocą wsteczną, pracodawca powinien wyrównać pensje również tym osobom, które już u niego nie pracują, ale były zatrudnione w okresie objętym podwyżką.
Magdalena Ciałkowska, menedżer ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Administracji Kadrowo-Płacowej w Dziale Usług Księgowych BDO
W sytuacji ustalenia podwyżki wstecz wyłącznie dla aktualnie zatrudnionych pracowników, pracodawca mógłby zostać oskarżony o naruszenie zasady równego traktowania.
Prawo do zapłaty
Kodeks pracy reguluje kwestię wynagrodzenia, wskazując, że należy się ono za pracę wykonaną przez pracowników, zaś wypłacane jest z dołu. Przepisy regulują ponadto minimalną wysokość wynagrodzenia i uzależniają od niego dodatkowe świadczenia.
Pracodawca może proponować zatrudnionym zmianę wysokości wynagrodzenia w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli jednak zmiana jest korzystna dla podwładnego, wystarczy porozumienie zmieniające. Co istotne, nawet wydawałoby się korzystna zmiana warunków pracy i płacy pracownika, wymaga jego zgody. Takie stanowisko przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z 21 października 2003 r. (I PK 512/2002).
Nie tylko zasadnicze
Decyzja o podniesieniu stawek wynagrodzenia wstecz wiąże się z dodatkowymi obowiązkami pracodawcy w stosunku do zatrudnionych. Za porozumieniem musi iść gratyfikacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta