Intercyza po ślubie nie uratuje przed komornikiem
Wyrok | Małżeństwo nie może dzielić majątku w trakcie egzekucji ze szkodą dla wierzyciela. Musi brać to pod uwagę sąd, gdy dokonuje takiego podziału. Marek Domagalski
Wierzyciel jednego z małżonków może nie tylko wystąpić o zniesienie małżeńskiej wspólności majątkowej, ale wręcz zająć prawo do zniesienia, tak jak zajmuje pensję czy akcje, i je wykonywać. W efekcie może pozbawić małżonków prawa umownego podziału majątku.
Nie jest to tylko teoretyczna możliwość. Ingerencja komornika (wierzyciela) może sięgać głęboko, co pokazuje sprawa przed Sądem Najwyższym.
Długi na karku
Z ogólnych zasad wynika, że małżonkowie mogą umową znieść wspólność majątkową. Tak zrobili Leszek i Halina N. Umowę zawarli przed notariuszem. Tyle że – jak się potem okazało – umowa ta była niekorzystna dla spółki, której mąż był winien 1,5 mln zł plus odsetki, zasądzone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta