Oferta nie może być modyfikowana po jej złożeniu
Dopuszczalne są jedynie niewielkie wyjaśnienia i sprostowania oczywistych omyłek, które mają być dokonywane na równych zasadach i w sposób, który nie prowadzi do wytworzenia nowej oferty.
Agnieszka Gilowska
Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) w wyroku z 31 sierpnia 2017 r. (KIO 1661/17) rozpatrywała kwestie dopuszczalności zmiany oferty po jej złożeniu, w tym zmiany oświadczenia jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ) złożonego przez wykonawcę. W omawianej sprawie wykonawca składając wraz z ofertą JEDZ oświadczył, że nie polega na zdolnościach podmiotu trzeciego dla wykazania spełnienia warunku udziału w postępowaniu, gdyż samodzielnie spełnia ów warunek. W oświadczeniu JEDZ wykonawca wręcz wyraźnie zaprzeczył jakoby polegał na zdolnościach innych podmiotów celem wykazania spełniania kryterium kwalifikacji.
W wyniku badania i oceny ofert zamawiający zakwestionował jedną z pozycji dostawy wskazaną w JEDZ ww. wykonawcy i wezwał go do złożenia wyjaśnień potwierdzających spełnianie warunku udziału określonego w postępowaniu. W odpowiedzi na wezwanie wykonawca powołał się na doświadczenie podmiotu trzeciego, którego próżno było szukać w pierwotnej ofercie złożonej przez wykonawcę.
Wykonawca po złożeniu pierwotnej oferty zmienił swoje oświadczenie zawarte w JEDZ co do samodzielnego spełniania warunku udziału i przedstawił zamawiającemu zupełnie nowe dokumenty referencyjne podmiotu trzeciego wraz z pisemnym zobowiązaniem tego podmiotu do udostępnienia mu niezbędnych zasobów. Tymczasem, w pierwotnie składanym JEDZ wykonawcy widniała bezsprzeczna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta