Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Które prawo ma pierwszeństwo

21 listopada 2017 | Prawo | Krzysztof Szczucki

Niepoprawnie o konstytucji | Potrzebny jest rozdział regulujący kwestie europejskie

Pełna emocji debata nad rezolucją Parlamentu Europejskiego na temat praworządności w Polsce skłania do wielowątkowej refleksji. Można bowiem dyskutować o standardach w instytucjach unijnych, legitymacji politycznej i moralnej zachodnich elit do oceny sytuacji w Polsce czy w końcu podjąć próbę skomentowania zaangażowania także polskich eurodeputowanych w proces kształtowania i uchwalania wspomnianej rezolucji.

Był czas uzupełnić

Szczególnie istotne, przynajmniej z perspektywy konstytucyjnej, wydaje się jednak zagadnienie samej legitymacji instytucji unijnych do oceny praktyki stanowienia i stosowania prawa w kraju członkowskim, a także – co może nawet ważniejsze – obowiązku organów państwa członkowskiego do zastosowania się do tej oceny. Innymi słowy, można zadać sobie pytanie, czy organ polskiej administracji publicznej lub polski sąd ma obowiązek zastosować prawo unijne także wtedy, gdy jest ono niezgodne z Konstytucją RP.

To zagadnienie budzi wiele kontrowersji naukowych i praktycznych. Między innymi dlatego, że w obowiązującej konstytucji brakuje rozdziału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10908

Wydanie: 10908

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament