Drony samobójcy w cieniu patriotów
Przemysł| MON kupuje w polskiej firmie 1000 bezpilotowców Warmate. Obiecuje twarde negocjacje z USA, by ściąć cenę rakiet Patriot i zdobyć technologiczny offset. zbigniew lentowicz
Waszyngtońska administracja, kierując pod koniec zeszłego tygodnia do akceptacji Kongresu USA dokumenty w sprawie sprzedaży Polsce patriotów, wyceniła ofertę na 10,5 mld dol., czyli równowartość 37 mld zł. Tym samym znacznie przekroczyła kwotę wyliczoną przez polskie MON na wyposażenie tarczy powietrznej średniego zasięgu „Wisła" .
– Zrobimy wszystko, by obniżyć kwotę należności za przeciwrakietowe zestawy Raytheona. Mamy już zachęcające doświadczenia z negocjacji ceny pocisków JASSM. Jestem pewien, że racjonalne argumenty trafią do decydentów z Waszyngtonu – wyraża nadzieję Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej nadzorujący zakupy i modernizację armii (czytaj rozmowę obok). Zapewnia, że rodzima zbrojeniówka mimo obecnych obaw przemysłu skorzysta na amerykańskich inwestycjach offsetowych.
Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju, takiej pewności nie ma. – USA nie dzielą się z zasady topowymi technologiami zbrojeniowymi. Tak zapewne będzie i tym razem. Ważne, aby przynajmniej pozyskać prawo do produkcji komponentów z szansami na ich eksport na rynki trzecie – mówi Kułakowski.
John Baird, przedstawiciel Raytheon Integrated Defense Systems w Polsce, w rozmowie z fachowym pismem „Wojsko i Technika" zapewnia, że jest dumny z oferty kompensacyjnej swojej firmy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta