Wszystkie grupy nacisku trzeba traktować jednakowo
Członek korpusu powinien unikać niedozwolonego kontaktu z lobbystami oraz informować władzę służbową o każdym nakierowanym na niego działaniu lobbystycznym.
Członkowie służby cywilnej muszą w swoim działaniu kierować się profesjonalizmem, rzetelnością, bezstronnością i apolitycznością. Wiążą się z tym konkretne obowiązki, jakie nakłada na nich ustawa pragmatyczna tej służby. Wyrażone są one albo w formie nakazów (dodatkowe powinności) lub zakazów (ograniczenia w korzystaniu z praw i wolności). Wspomniane nakazy i zakazy są zresztą często ze sobą powiązane.
Przykład
Artykuł 76 ust. 1 pkt.4 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc) zawiera nakaz rzetelnego, bezstronnego, sprawnego i terminowego wykonywania powierzonych zadań. Z kolei art. 78 ust. 1 usc zawiera zakaz kierowania się interesem jednostkowym lub grupowym obowiązujący przy wykonywaniu obowiązków służbowych.
Przede wszystkim bezinteresowność
Jedną z podstawowych zasad służby cywilnej jest bezinteresowność. Tak wynika z § 1 zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej (dalej zarządzenie). Przestrzegając ją członek korpusu sc w szczególności nie może:
- przyjmować korzyści od osób zaangażowanych w prowadzone sprawy,
- przyjmować zapłaty za publiczne wystąpienia, gdy mają one związek z zajmowanym stanowiskiem,
- prowadzić szkolenia, jeżeli mogłoby to negatywnie wpłynąć na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta