Być jak Walt Disney
„Zero K" Dona DeLillo to zimny portret świata, w którym elity próbują kupić sobie nieśmiertelność.
Legenda głosi, że Walt Disney zamroził ciało, by w przyszłości, kiedy nauka będzie bardziej rozwinięta, zostać rozmrożonym i wyleczonym z raka. Ta wielokrotnie dementowana historia wiąże się z końcem lat 60., kiedy to w nowinkarskiej nauce zwanej krioniką upatrywano nadzieję na nieśmiertelność.
Do tego mitu nawiązuje w nowej powieści „Zero K" Don DeLillo. Jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy amerykańskich, a przy tym najbardziej wpływowych, na inspiracje którym powołują się m.in. Franzen, Eugenides i Foer.
Elitarna klinika
W „Zero K" opowiada o tym, że gdzieś na kazachskiej pustyni, w pobliżu dawnej elektrowni atomowej, międzynarodowe korporacje stworzyły elitarną klinikę. Można tam poddać się hibernacji i w zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią czekać na rozwój medycyny.
Trafia do niej główny bohater, trzydziestoletni Jeff. Wzywa go tam bogaty ojciec, który opłacił hibernację chorej żonie. Jeff przylatuje pożegnać się z macochą, a jednocześnie uważnie obserwuje laboratorium, które bardziej przypomina siedzibę sekty.
Chętnych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta