Rada gminy może podjąć uchwałę o utworzeniu parku kulturowego
Na terenie parku można ustanowić zakazy i ograniczenia, ale tylko zgodnie z katalogiem określonym w przepisach. Takie zakazy mogą dotyczyć np. prowadzenia robót budowlanych czy działalności przemysłowej, handlowej lub usługowej.
Problem
Rada gminy chce podjąć uchwałę o utworzeniu parku kulturowego. Czy teren parku może objąć także nieruchomości, na których nie ma obiektów zabytkowych?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 7 pkt 3 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (dalej u.o.z.) jedną z form ochrony zabytków jest utworzenie parku kulturowego. W myśl art. 16 ust. 1 u.o.z. park kulturowy tworzy się w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. Krajobraz kulturowy, o którym mowa w tym przepisie, to postrzegana przez ludzi przestrzeń, zawierająca elementy przyrodnicze i wytwory cywilizacji, historycznie ukształtowana w wyniku działania czynników naturalnych i działalności człowieka (art. 3 pkt 14 u.o.z.).
Park kulturowy może być utworzony uchwałą rady gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. Rada gminy ma obowiązek ogłosić w miejscowej prasie oraz przez obwieszczenie, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, o podjęciu prac nad utworzeniem parku, określając formę, miejsce i termin składania wniosków dotyczących projektu uchwały. Termin składania wniosków nie może być krótszy niż 21 dni od dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta