Rodzice mogą żonglować uprawnieniami
PRAWA | Co do zasady szef nie może odmówić pracownikowi, który chce zrezygnować z urlopu wychowawczego, aby podjąć pracę w obniżonym wymiarze. Podobnie jest z wariantem odwrotnym, choć milczą o nim przepisy.
Kodeks pracy pozwala rodzicom sprawować opiekę nad dzieckiem w różnych formach. Nie zawsze jednak relacje pomiędzy poszczególnymi uprawnieniami rodzicielskimi są jasne. Tak jest np. w przypadku zależności pomiędzy urlopem wychowawczym a obniżonym wymiarem czasu pracy.
Urlop wychowawczy
Zgodnie z art. 186 k.p. pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego. Urlop ten w podstawowej wersji może trwać maksymalnie do 36 miesięcy, z tym że co najmniej jeden miesiąc musi wykorzystać drugi rodzic (a zatem jeden rodzic w praktyce ma prawo do 35 miesięcy).
Urlopu wychowawczego nie trzeba wykorzystywać od razu w całości. Można go podzielić, ale nie więcej niż na 5 części. Pracownik może z niego skorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym jego dziecko kończy 6. rok życia.
Aby udać się na urlop wychowawczy, trzeba złożyć pracodawcy pisemny wniosek co najmniej na 21 dni przed zamierzonym jego rozpoczęciem. Co do zasady szef musi go uwzględnić. Jeśli jednak pracownik zawnioskuje o urlop wychowawczy w terminie krótszym niż 21 dni przed jego zamierzonym początkiem, to pracodawca może go udzielić odpowiednio później (ale nie później niż w ciągu 21 dni od dnia złożenia wniosku).
Przepisy przewidują sporą elastyczność, jeżeli chodzi o możliwość rezygnacji z urlopu wychowawczego. Jeśli pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta