Leczyć dobrze i bezpiecznie
Marek Tombarkiewicz | O jakości, akredytacji i finansach w szpitalu z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia rozmawia Marcin Malinowski
Od wielu lat ze strony zarządzających szpitalami, zwłaszcza tymi, w których dużo inwestowało się w podnoszenie jakości i bezpieczeństwa świadczeń, szkolenia, systemy bezpieczeństwa, słyszy się, że z punktu widzenia środków z budżetu te działania nie przynoszą bezpośrednich korzyści. Już za kilka tygodni ma to się wreszcie zmienić.
Wszyscy pracujący w szpitalach wiedzą, że jakość kosztuje. Nie tylko same inwestycje w systemy informatyczne, sprzęt, materiały zużywalne. Trzeba też móc zmotywować personel do cięższej pracy. Także spełnienie standardów akredytacyjnych wymaga nie tylko nakładów sił zespołów tematycznych, ale także wydatków. Dlatego zrozumiałe były postulaty, by istniały finansowe zachęty ze strony płatnika do inwestowania w jakość. By stało się to jak najszybciej, zawarliśmy kwestie premiowania finansowego jakości w rozporządzeniu do ustawy o sieci szpitali. Szpital będzie już od 2018 roku wynagradzany dodatkowo za posiadanie certyfikatu akredytacyjnego oraz za posiadanie w strukturze szpitala laboratorium diagnostycznego mającego odpowiednie certyfikaty jakości wykonywanych badań.
A czemu ma służyć wprowadzenie autoryzacji?
Należy podkreślić, że ustawa, nad której projektem pracujemy, w swojej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta