Prawo dla cyfrowej agory
Od zablokowania na Facebooku, a co z tym idzie na Messengerze, nie można się odwołać. Takich niedopasowań w zakresie podstawowych praw możemy znaleźć więcej – pisze Jan J. Zygmuntowski.
Propozycja minister cyfryzacji, by objąć Facebooka polskim prawem, spotkała się ze sporą dozą oburzenia i oskarżeń o cenzurę. Jednak ciosy w kierunku władzy cyfrowych gigantów padają z bardzo wielu stron. Jako przedstawiciel pokolenia niemal wychowanego w internecie, nie mogę ignorować niepokojącego obrotu spraw.
W USA....
„Jak doszło do tego, że wielkie spółki technologiczne kontrolują tak wiele aspektów naszego życia?" – zapytał amerykański senator Al Franken podczas jednego z przesłuchań w Kongresie. Przedstawiciele Google'a, Twittera i Facebooka zeznają w sprawie rosyjskiego wątku w ubiegłych wyborach prezydenckich. Już teraz wiele złożonych wyjaśnień wskazuje, że na szeroką skalę były stosowane kampanie dezinformacyjne i botnety, w dużej mierze za przyzwoleniem firm. Targetowanie spreparowanych manipulacji, obliczonych na podzielenie społeczeństwa, wiązało się bowiem z generowaniem niemałych przychodów reklamowych.
Oskarżając najpotężniejsze spółki technologiczne o kontrolowanie informacji oraz wciąganie osobistych danych do modelu biznesowego, Franken dołączył do rosnącej grupy krytyków ich niekontrolowanej działalności. Rządy Francji, Belgii, Holandii i Hiszpanii szykują milionowe kary dla Facebooka za naruszanie prywatności użytkowników i łamanie krajowego prawa, a niemiecki regulator obliguje platformę do walki z fałszywymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta