Młode pokolenie stawia na wolność wypowiedzi
Sztuka współczesna | Wartością nadrzędną jest teraz realizacja ciekawego pomysłu na pokazanie ważnego tematu Kama Zboralska
Sztuka współczesna jest bardzo zróżnicowana, multimedialna. Powstają klasyczne obrazy, rzeźby, ale spora grupa artystów bierze udział w różnych akcjach, przygotowuje performance, eksperymentuje na wielu polach. Rozwój techniki i pojawienie się nowych technologii sprzyja tym działaniom. Ale wielu odbiorców zadaje sobie pytanie, czy jest to nadal sztuka.
Zbigniew Libera zbudował z klocków lego obóz koncentracyjny. Paweł Althamer w 2000 r. wciągnął do akcji mieszkańców bródnowskiego bloku. Chodziło o zapalenie świateł w niektórych mieszkaniach w noc sylwestrową, tak żeby w oknach ukazała się „magiczna" data. Wielu z nas ma problem z traktowaniem takich działań w kategoriach sztuki.
Granice są coraz bardziej płynne, ale nie do końca to akceptujemy. W świadomości społecznej sztuka – mniej czy bardziej przyjazna – to obrazy, rzeźby, różne obiekty trójwymiarowe. Do takiej sztuki przyzwyczaiły nas muzea i galerie.
Tymczasem z punktu widzenia krytyków performance, instalacje czy filmy wideo to taka sama sztuka jak pozostałe rodzaje. W tym roku jury konkursu „Spojrzenia 2017" Deutsche Banku przyznało Grand Prix Honoracie Martin, znanej z ekstremalnych działań. Drugie miejsce zdobył Przemysław Branas za perfekcyjnie wykonany film, łączący narracje przeszłe i teraźniejsze, wskazujący na związki sztuki i polityki. Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta