Jak dokumentować transakcje współwłaścicieli
ZARZĄDCY | Dostawcy mediów powinni wystawiać tyle egzemplarzy faktur, aby każdy z nabywców otrzymał własny. Nie muszą natomiast wykazywać udziałów poszczególnych kupujących we współwłasności nieruchomości.
- Mam małą firmę zarządzającą nieruchomościami. Ich współwłaścicieli, w zależności od nieruchomości, jest od 2 do 30 i są to osoby fizyczne. Posiadam ich notarialne pełnomocnictwa do wszystkich czynności, w tym do wystawiania w ich imieniu faktur i rachunków za wynajem lokali użytkowych i mieszkalnych, na podstawie zawartych umów. Część z współwłaścicieli to czynni podatnicy VAT, część nie (wówczas wystawiane są rachunki). Dotychczas z orzecznictwa wynikało, że nie ma przeszkód, aby jedna faktura dokumentowała sprzedaż towaru lub usługi przez kilku podatników lub aby jedna faktura dokumentowała sprzedaż towaru lub usługi na rzecz kilku nabywców. Wystawiana w imieniu kilku współwłaścicieli faktura za wynajem lokalu zawiera wszystkie dane, zgodnie z art. 106e ustawy o VAT. Udziały w nieruchomości są różne i to księgowa mojej firmy robi już konkretne rozliczenia VAT w imieniu każdego podatnika.
Ostatnio, oprócz interpretacji podatkowych, które uznawały wystawianie jednej faktury VAT za usługę wynajmu jako prawidłową, pojawiły się także niekorzystne stanowiska organów. Dotarły też do mnie opinie, że VAT z faktur kosztowych nie będzie mógł być odliczony, jeśli nie będzie prawidłowego oryginału. Trudno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta