Są świetni twórcy, brakuje mecenasów
Rynek sztuki | Prace młodych artystów są dostępne już od kilku tysięcy złotych Kama Zboralska
Polski rynek sztuki nadal jest w fazie rozwoju, ale coraz więcej osób docenia posiadanie obrazu – nie tylko w domu, ale także w biurze, kancelarii prawnej, gabinetach kierownictwa banku czy firmy deweloperskiej. Z pewnością dobry obraz dodaje prestiżu, a codzienny kontakt ze sztuką ubarwia szarą codzienność.
W tym roku przez niecałe trzy dni aż 10 tys. osób odwiedziło Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego. Wystawcy odnotowali dużą sprzedaż, w tym również prac młodych artystów, bardziej dostępnych cenowo niż obrazy od lat uznanych twórców.
Wielu początkujących artystów zostało już docenionych przez krytykę, ma na swoim koncie udział w liczących się wystawach, także międzynarodowych. Niektórzy współpracują z zagranicznymi galeriami.
– Tomek Baran od kilku lat jest naszym najbardziej rozpoznawalnym na międzynarodowym rynku młodym artystą, obok Natalii Załuskiej, która jest reprezentowana przez bardzo dobre galerie w Wiedniu, Monachium, Berlinie i Madrycie. Prace Tomka Barana trafiły w ubiegłym roku do kolekcji w Kolonii i Monachium – mówi Agata Smoczyńska-Le Guern, właścicielka warszawskiej Galerii Le Guern. – Obrazy Alice Gaskon, mieszkającej od roku w Nowym Jorku, też zostały kupione w ostatnim czasie do paru międzynarodowych zbiorów. Do naszej galeryjnej „rodziny"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta