Instrumenty finansowania podmiotów leczniczych
finanse | Ten rok dla jednostek ochrony zdrowia to czas dużych zmian systemowych, których długofalowych efektów w tej chwili jeszcze nie znamy. aleksandra ciszek
Weszły w życie przepisy wprowadzające tzw. sieć szpitali i zmieniające sposób finansowania na ryczałtowy, który najprawdopodobniej wymusi na zarządzających szpitalami restrykcyjną politykę kosztową.
Przedmiotem prac Sejmu jest, dający szpitalom nadzieję na zwiększenie przychodów, projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który wprowadza mechanizm finansowania ochrony w powiązaniu z PKB i zakładający wzrost finansowania ochrony zdrowia. Jednakże regulacje zwiększające płacę minimalną, presja pracowników medycznych oczekujących podwyższenia płac czy też konieczność utrzymania odpowiedniego stanu infrastruktury szpitalnej w znaczący sposób obciążają budżet każdej placówki zdrowotnej.
Te czynniki powodują, że część jednostek funkcjonujących na rynku ochrony zdrowia od lat boryka się z dużymi trudnościami finansowymi, co potwierdzają dane o zadłużeniu publicznych szpitali – zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności już upłynął, wynoszą niecałe 2 mld zł. Brak możliwości zbilansowania działalności szpitala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta