Raportowanie zdarzeń niepożądanych
prawo | Przygotowywana ustawa o jakości wprowadzi istotne zmiany, które wpłyną na obowiązki szpitali w tym zakresie.
Kluczowymi nowościami projektu założeń do ustawy są obowiązek uzyskania autoryzacji, bez której szpitalnie nie będzie mógł być częścią sieci, ani otrzymywać środków z NFZ, a także obowiązek prowadzenia systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych i to na dwóch poziomach – w podmiocie leczniczym oraz w Agencji ds. Jakości Opieki Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Pacjentów, która zastąpi obecnie działające Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia nowa regulacja ma wprowadzić nowy katalog obowiązków i uprawnień podmiotów leczniczych w zakresie monitorowania, oceny i poprawy jakości. Zmiany mają doprowadzić do uzyskania powszechnego (a więc także przez pacjentów) dostępu do informacji o jakości udzielanej opieki, wymusić zmiany w standardach leczenia pacjentów, położyć mocniejszy nacisk na edukację i podnoszenie kompetencji personelu medycznego oraz pozwolić na wyciąganie wniosków ze zdarzeń niepożądanych, do których dochodzi w szpitalach.
Problem występowania zdarzeń niepożądanych nie dotyczy jedynie Polski. Wg szacunków nawet co 8-12 pacjent w krajach Unii Europejskiej dotknięty może być podczas hospitalizacji zdarzeniem niepożądanym.
Najlepsze i najbardziej proaktywne szpitale rejestrują i analizują zdarzenia niepożądane już od wielu lat. Działania zapobiegające zdarzeniom niepożądanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta