Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sezon jesienno-zimowy zmorą pracodawców

14 grudnia 2017 | Praca i ZUS | Karolina Stawicka Marcin Szlasa-Rokicki

ZARZĄDZANIE | Dopuszczenie pracownika do pracy w czasie zwolnienia lekarskiego jest niedozwolone, podobnie jak samo świadczenie pracy przez taką osobę. Jednak szefom brakuje narzędzi do odsyłania chorych do domu. Karolina Stawicka adwokat, kieruje praktyką prawa pracy kancelarii Bird & Bird Marcin Szlasa-Rokicki radca prawny w zespole prawa pracy kancelarii Bird & Bird

Pogoda za oknem nie rozpieszcza, nie oszczędza też pracowników. Co roku w porze jesienno-zimowej pracodawcy muszą mierzyć się z brakami kadrowymi powodowanymi przeziębieniami lub poważniejszymi chorobami podwładnych. Jakimi środkami dysponuje pracodawca? Czy może wysłać do domu kichającego i kaszlącego pracownika? Jakie z kolei mogą być konsekwencje organizacyjne i prawne tolerowania chorych podwładnych w pracy? Czy odpowiedzią na te wyzwania jest dofinansowanie leczenia lub szczepień?

Powinności chorego

Obowiązkiem pracownika jest poinformowanie pracodawcy o niemożliwości świadczenia pracy ze względu na stan zdrowia potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Każda absencja w pracy, również z powodu choroby, powinna zostać usprawiedliwiona jak najszybciej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Ten termin może być odpowiednio wydłużony w usprawiedliwionych okolicznościach.

Przepisy nie określają formy zawiadomienia o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10928

Wydanie: 10928

Spis treści
Zamów abonament