Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nienadzwyczajna ta skarga nadzwyczajna

20 grudnia 2017 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Dobre praktyki sądowe (8) | Mimo intencji prezydenta prawo może się zmienić w bezprawie

Kiedy ważą się losy polskiego sądownictwa, nie sposób nie odnieść się do kanonu i standardu rzetelnego procesu, jakim jest pewność prawa. Ma swoje źródło w art. 2 konstytucji, który stanowi, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Z klauzuli tej wynika, że obywatel kierujący się poczuciem zaufania do legalności, racjonalności, słuszności działań i rozstrzygnięć organów państwa powinien mieć możliwość przewidzenia zarówno konsekwencji swoich zachowań, jak i zdarzeń na gruncie obowiązującego stanu prawnego. Bezpieczeństwo prawne gwarantuje jednostce zarówno pewność prawa, jak i przewidywalność działania organów państwa, pozwalającą przewidzieć skutki podejmowanych działań.

W postępowaniu cywilnym pewność ta i bezpieczeństwo jednostki jest zagwarantowane dzięki prawomocności rozstrzygnięcia sądowego, rozumianej jako przeszkoda do ponownego prowadzenia procesu w tej samej sprawie i jako konieczność respektowania stanu rzeczy ustalonego w orzeczeniu sądowym. Gwarancja pewności orzeczeń, choć niewyrażona expressis verbis w Konstytucji RP, ma swoje konstytucyjne uzasadnienie. Jest wartością konstytucyjną, której istnienia na zasadzie legalizmu (art. 7) w każdym przypadku należy domniemywać. Konstytucyjna gwarancja prawa do rzetelnego procesu daje bowiem nie tylko możliwość uzyskania orzeczenia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10933

Wydanie: 10933

Spis treści
Zamów abonament