Skutki cesji wierzytelności opłat leasingowych w ewidencji
Gdy w miejsce finansującego wchodzi osoba trzecia, jako beneficjent opłat należnych od korzystającego, a raty i czas trwania umowy pozostają bez zmian, to uznaje się, że nie przerywa to biegu dotychczasowej umowy leasingowej.
- Jak rozliczyć podatkowo i bilansowo cesję wierzytelności z tytułu opłat leasingowych dokonaną w ramach leasingu operacyjnego? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 509 § 1 kodeksu cywilnego, wierzyciel (zwany cedentem) może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią zwaną cesjonariuszem (cesja lub przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu lub właściwości zobowiązania. Cesja wierzytelności może zostać przeprowadzona na podstawie dowolnej umowy (np. umowy sprzedaży). Przedmiotem cesji mogą być m.in. wierzytelności z tytułu opłat leasingowych regulowanych w ramach leasingu operacyjnego. Cedentem należności leasingowych jest finansujący, dłużnikiem – korzystający, a cesjonariuszem – nabywca należności leasingowej. Celem takiej operacji może być np. zabezpieczenie spłaty zaciągniętej przez finansującego pożyczki lub kredytu bankowego.
Przychody i koszty
W myśl art. 23k ustawy o PIT (odpowiednio art. 17k ustawy o CIT), jeżeli finansujący (cedent) przeniósł na rzecz osoby trzeciej (cesjonariusza) wierzytelności z tytułu opłat ustalonych w umowie leasingu operacyjnego, a równocześnie nie została przeniesiona na tę osobę własność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta