Lider zawiódł, świat uciekł
Po igrzyskach w Soczi wydawało się, że Polska może być potęgą. Nic z tych marzeń nie zostało.
Polacy nigdy nie wypadli tak dobrze na igrzyskach jak blisko cztery lata temu w Rosji. Trzy medale, w tym jeden złoty, drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Wspaniały bieg Zbigniewa Bródki na 1500 m i zwycięstwo o 0,003 sekundy, czyli o 5 cm, z Holendrem Koenem Verweijem przeszło do historii polskiego sportu.
Życiorys złotego medalisty z Soczi, strażaka z Domaniewic koło Łowicza, który łączy pracę zawodową z treningami, opowiedziały wszystkie media. Łyżwiarstwo szybkie stało się – zaraz po skokach – naszą dyscypliną numer 2 w sportach zimowych.
Warszawski niewypał
Tej koniunktury nie udało się wykorzystać, choć plany były ambitne. Na fali sukcesu Bródki, Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego (PZŁS) zgłosił swą kandydaturę do organizacji mistrzostw Europy. Światowa federacja przyjęła propozycję bez mrugnięcia okiem. Impreza miała się odbyć w Warszawie na zmodernizowanym torze Stegny w styczniu 2017 roku. Ówczesny prezes PZŁS Krzysztof Kowalczyk był pewien, że nic nie stoi na przeszkodzie, by władze stolicy i Ministerstwo Sportu i Turystyki wydały ponad 100 milionów złotych na zadaszenie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta