O tym, czy odstępne jest kosztem, decyduje wiele szczegółów
Na źródło przychodu podatnika mają wpływ zarówno wydatki z powodu zapłacenia kary umownej za rozwiązanie najmu w danym miejscu, jak i przychody, które może on uzyskać z przeniesienia jednostkowej działalności do innej lokalizacji.
Spółka prowadzi działalność handlową w hipermarketach wielobranżowych oraz supermarketach spożywczych. Pozyskuje w nieruchomości poprzez ich najem lub zakup. Z uwagi na zmienną sytuację na rynku może się jednak zdarzyć, że decyduje o zaprzestaniu prowadzenia działalności w wybranej lokalizacji. Przyczyną może być mniejsza opłacalność prowadzenia handlu w tym miejscu, w porównaniu do innych lokalizacji. W każdym przypadku przyczyny te są niezależne od spółki, w szczególności nie wynikają z jej zaniedbań. Decyzje te są reakcją na sytuację na rynku lokalnym. W przypadku rozwiązania umowy najmu spółka może być zobowiązana do zapłaty odstępnego. We wniosku o interpretację zapytała czy taki wydatek może być kosztem podatkowym.
Fiskus odpowiedział, że nie. Wyjaśnił, że do kosztów podatkowych nie zalicza się sankcji cywilnoprawnych w formie kar umownych czy odszkodowań z tytułów wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT. Ustawodawca kierował się tu zasadą, aby nie premiować działań sprzecznych z istotą umów, zagrożonych karami. Są to kary czy odszkodowania wynikające z nienależytego wykonania zobowiązań. Kary te są zatem wynikiem niewłaściwego działania lub zaniechania dłużnika. Co do pozostałych kar i odszkodowań, niewymienienie ich w negatywnym katalogu nie oznacza, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta