Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie narzędzia budowania lojalności pracownika wobec pracodawcy

05 stycznia 2018 | Biznes i finanse | Łukasz Wieczorek

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Pracodawca może oczekiwać od pracownika, że zachowa on w tajemnicy informacje poufne dotyczące pracodawcy. Pracownik może się również zobowiązać, że nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej. Dodając do tego monitorowanie korespondencji służbowej pracownika, pracodawca ma szereg prawnych instrumentów do budowania lojalności swoich pracowników. Łukasz Wieczorek

Aktualna sytuacja na rynku pracy powoduje, że wielu pracodawców doświadcza trudności w pozyskiwaniu i utrzymaniu pracowników. Z perspektywy pracodawców, w szczególności tych działających w branżach wysokospecjalistycznych, rotacja pracowników nie jest zjawiskiem pożądanym ani bezpiecznym. Zmieniający się personel to podwyższone ryzyko utraty kontroli nad obiegiem informacji poufnych w organizacji oraz transfery pracowników do firm konkurencyjnych. Pracodawcy posiadają jednak szereg narzędzi prawnych, które pomagają w budowaniu lojalności pracowników. Ostatnie orzecznictwo sądowe dostarcza dodatkowo nowych, ciekawych rozwiązań.

Ochrona informacji poufnych

Dla wielu przedsiębiorców kluczowym elementem prowadzonej działalności gospodarczej są informacje poufne, czyli informacje, których ujawnienie mogłoby narazić ich na szkodę. Takimi informacjami mogą być np. dane na temat planów produkcyjnych, listy kontrahentów, struktura wynagrodzeń czy innych kosztów ponoszonych przez pracodawcę, a także kody źródłowe oprogramowania oferowanego przez dostawcę IT, rysunki techniczne opracowywane w biurze architektonicznym, czy treść negocjacji prowadzonych z klientem lub inwestorem.

Wśród informacji poufnych szczególny status mają te, które pozostają nieujawnione do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10944

Wydanie: 10944

Spis treści
Zamów abonament