Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkańcy strefy euro ją lubią

05 stycznia 2018 | Ekonomia
Poparcie dla euro na Łotwie wzrosło przez dziesięć lat z 48 proc. do 76 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Poparcie dla euro na Łotwie wzrosło przez dziesięć lat z 48 proc. do 76 proc.

Największymi eurosceptykami są ci, którzy wspólnej waluty nie mają. Kraje w strefie są zwykle zadowolone, choć wyjątkowo słabo – Litwa i Włochy.

Anna cieślak-Wróblewska

„Rzeczpospolita" wystosowała apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wznowienie przygotowań do przyjęcia euro w Polsce. Pod naszym listem w tej sprawie podpisało się wielu znanych ekonomistów, akcję popiera też część polityków i przedsiębiorców. A co o euro myśli społeczeństwo?

W Polsce poparcie dla wspólnej waluty jest dosyć niskie i spada. Jak wynika z ostatniego Eurobarometru (cykliczne badania opinii publicznej prowadzone przez Komisję Europejską) tylko 36 proc. Polaków opowiada się „za", a ok. 57 proc. jest przeciw. Dziesięć lat temu było nieco lepiej – na tak było 49 proc. z nas.

64 proc. zadowolonych

Wysoka niechęć do unii monetarnej jest charakterystyczna dla krajów spoza Eurolandu. Największymi jej przeciwnikami są Czesi (73 proc. jest na „nie") i Brytyjczycy (62 proc.). Co ciekawe jednak, doświadczenia takich krajów, jak Litwa, Łotwa i Estonia, pokazują, że takie niezbyt przychylne nastawienie można zmienić.

W 2007 r. społeczeństwa tych państw były w sprawie euro podzielne mniej więcej na pół. W kolejnych jednak latach sukcesywnie rosło poparcie. Dziś Estończycy, którzy posługują się wspólną walutą od 2011 r., należą do największych euroentuzjastów (84 proc. poparcia). Do tej grupy zaliczyć też można: Słoweńców (w strefie euro od 2007...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10944

Wydanie: 10944

Spis treści
Zamów abonament