Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tak dla swobody, nie dla własności danych w Europie

05 stycznia 2018 | Biznes i finanse | Piotr Zawadzki

unia | Strategia tzw. Jednolitego Rynku Cyfrowego zakłada, że Europa stanie się obszarem dynamicznego rozwoju dla gospodarki opartej nad danych. Komisja podejmuje więc działania, aby dane swobodnie przepływały między państwami.

Optymalny sposób realizacji tych celów jest przedmiotem dyskusji i konsultacji. Ścierają się w nich stanowiska zachowawcze, postulujące jedynie tworzenie zachęt dla przedsiębiorców, jak i pomysły nowych, nawet daleko idących regulacji, na czele z ideą powstania ogólnego prawa do danych wzorowanego na prawie własności.

Unijne konsultacje

26 kwietnia 2017 roku Komisja Europejska zakończyła konsultacje online na temat inicjatyw podejmowanych w obszarze Jednolitego Rynku Cyfrowego, w tym w odniesieniu do budowy tzw. "europejskiej gospodarki opartej na danych". Komisji zależało na ustaleniu, czy w Unii realizowana jest zasada swobodnego przepływu danych oraz jakie kroki należy jeszcze podjąć, aby wzmocnić potencjał ekonomiczny wynikający z gromadzenia, przetwarzania czy analizowania dużych ilości informacji.

Oprócz internetowego badania opinii publicznej zorganizowano kilka warsztatów (ogólnych i sektorowych) z zainteresowanymi osobami i instytucjami. W sumie w konsultacjach wzięli udział zarówno przedstawiciele biznesu, w tym producenci urządzeń podłączanych do Internetu, operatorzy i użytkownicy platform internetowych, brokerzy danych i przedsiębiorcy zajmujący się komercjalizacją produktów i usług opartych na danych, jak i organizacje pozarządowe i instytucje naukowe oraz przedstawiciele państw członkowskich, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10944

Wydanie: 10944

Spis treści
Zamów abonament