Kalkulacja limitu wartości transakcji do dokumentacji cen transferowych
Aby ustalić, czy powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, należy zsumować kwoty transakcji jednego rodzaju zawartych z danym podmiotem powiązanym i ocenić, czy wynik przekracza indywidualnie ustalony próg dokumentacyjny.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 listopada 2017 r. (0114- KDIP2-2.4010.206.2017.1.AZ).
Wnioskodawca jest spółką należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej. W prowadzonej działalności spółka przeprowadza różnorodne transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT. Przykładowo, mogą to być usługi najmu powierzchni biurowej, pożyczki czy umowy o udzielenie licencji na znaki towarowe. Ze względu na wysokość przychodów osiągniętych przez spółkę w roku poprzedzającym rok podatkowy oraz wartość ww. transakcji, jedynie część z nich będzie mogła zostać uznana za „mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika" (art. 9a ust. 1d ustawy o CIT).
Spółka zadała pytanie, czy określony w art. 9a ust. 1d ustawy o CIT limit wartości transakcji lub innych zdarzeń, którego przekroczenie powoduje powstanie obowiązku dokumentacyjnego, należy odnosić wyłącznie do wartości wszystkich transakcji jednego rodzaju lub innych zdarzeń jednego rodzaju, zawartych z danym konkretnym podmiotem powiązanym.
Sam wnioskodawca zajął stanowisko, że obowiązkowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta