Qualitas znaczy „pewien stopień doskonałości”
Biegli | Informacje podane w internecie nie są weryfikowane, czasem wręcz nieweryfikowalne
W efekcie wieloletnich zaniechań legislacyjnych powszechnym problemem wymiaru sprawiedliwości jest trudność w uzyskaniu opinii sądowej na odpowiednim poziomie.
Liczy się jakość
Większość polskich policyjnych laboratoriów kryminalistycznych, a także laboratoria innych służb, takich jak np. Straż Graniczna, wprowadziła już kilka lat temu zasady certyfikowania badań i akredytacji jednostek badawczych. Zaawansowanie we wdrażaniu systemu zarządzania jakością w różnych laboratoriach jest różne. Nie to jest jednak najważniejsze. Istotne jest to, że aby realizować obecne standardy badań laboratoryjnych na europejskim poziomie, uzyskanie potwierdzenia instytucji zewnętrznej w tym względzie stało się koniecznością. Norma PN-EN ISO/IEC 17025:2005 wymaga od laboratoriów procedur sterowania jakością, tak aby zapewnić stałe monitorowanie miarodajności wyników badań. Jednym z istotnych narzędzi służących temu monitorowaniu jest udział w badaniach biegłości – testach międzylaboratoryjnych (testach kompetencji). Jednostka akredytująca zgodnie z wymaganiami normy powinna zalecać laboratoriom udział w badaniach biegłości lub w innych porównaniach międzylaboratoryjnych, a po nowelizacji przepisów z 2017 r. musi wymagać od akredytowanych laboratoriów uczestnictwa w takich badaniach.
Założenia badań międzylaboratoryjnych
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta