Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pojazd zastępczy: być mądrym po szkodzie

17 stycznia 2018 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski
Na razie najem pojazdów zastępczych odbywa się według praw i cen z rynku najmu pojazdów
źródło: PZU
Na razie najem pojazdów zastępczych odbywa się według praw i cen z rynku najmu pojazdów

Strona ministerstwa | Ten rynek najmu łatwo uporządkować

W wypadku komunikacyjnym dochodzi zazwyczaj do uszkodzenia pojazdu, a kierowca nie może z niego korzystać przez czas konieczny do naprawy. Pozostaje mu najem auta zastępczego. Spowodowanie kolizji i szkody komunikacyjnej powoduje odpowiedzialność odszkodowawczą jak za czyn zabroniony (art. 415 kodeksu cywilnego, w związku z art. 436 i 361 k.c.), więc koszt najmu wchodzi w ciężar szkody i odszkodowania.

Sprawca – bezpieczyciel

W miejsce sprawcy wstępuje ubezpieczyciel, jeżeli szkoda pozostaje w normalnym związku przyczynowym z wypadkiem pojazdu w ruchu na drodze publicznej i kierowca jest objęty obowiązkowym OC, według ustawy 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wypłata odszkodowania podpada pod te przepisy, dlatego najczęściej obejmuje ono zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.

Zwrot kosztów najmu został ukształtowany przez orzecznictwo sądowe i praktykę. Nie jest to korzystne ani dla ubezpieczających, ani dla poszkodowanych ani dla samych ubezpieczycieli. Brak reguł normatywnych nie pozwala na jasne i pewne rozliczenie, co prowadzi do sporów sądowych. Temat jest znany i dyskutowany od dawna.

Stan obecny ma tylko jedną zaletę: wobec stanowczego stanowiska SN (V CKN 1397/00, IV CK 672/03, II CK 494/03, II CKN 109/98, II CK 412/03), a za nim innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10953

Wydanie: 10953

Spis treści

Zamów abonament