Losowanie objęło już większość spraw
Od stycznia losowane są we wszystkich polskich sądach sprawy rozstrzygane w pierwszej instancji przez jednego sędziego
Pilotażem losowania objęto składy trzyosobowe orzekające w pierwszej instancji, a w tzw. sprawach drugoinstancyjnych Sąd Okręgowy Warszawa-Praga (Wydział Cywilny), Sąd Okręgowy w Gliwicach (Wydział Gospodarczy) i Sąd Rejonowy w Suwałkach (Wydział Cywilny) – czyli te same sądy, które jako pierwsze w Polsce wprowadziły losowanie w październiku 2017 r.
Podstawowa dobra wiadomość jest taka, iż system działa, nie zawiesza się, przeprowadza losowania, a następnego dnia rano wyniki spływają do sądów. Na koniec 5 stycznia rozlosowano 14 804 sprawy (z czego 3341 karnych) pomiędzy sędziów z 909 wydziałów i ta liczba rośnie z dnia na dzień.
Nie znaczy to jednak, że sędziowie wyzbyli się obaw i wątpliwości związanych z funkcjonowaniem losowego przydziału spraw.
– Codziennie przed losowaniem kierownik sekretariatu sądu wprowadza do systemu kategoryzację spraw według ilości tomów: do 5 tomów, od 6 do 10, od 10 do 30, od 30 do 100 oraz powyżej stu. Nie wiemy jednak, na jakiej zasadzie działa nowy system, a podstawowe pytanie brzmi, jak będzie on ważył przydzielane sprawy, bo od tego zależy obciążenie sędziów, i czy zapobiegnie sytuacjom, gdy np. jeden sędzia będzie często dostawał sprawy wielotomowe – mówi Marcin Walczuk, sędzia i rzecznik Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta