Podzielona płatność to także pewne korzyści
NOWE PRAWO | Split payment wchodzi w życie 1 lipca 2018 r. Nie będzie obowiązkowy dla wszystkich podatników. Korzystanie z systemu ma im dać przywileje, np. w zakresie zwrotu i ograniczenia sankcji lub solidarnej odpowiedzialności.
VAT jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa, dlatego wielkość i stabilność wpływów z tytułu tego podatku jest niezwykle istotna. Ustawodawca zdecydował się więc na wprowadzenie tzw. mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment; ustawa z 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r., poz. 62). Zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018 r.
Istota split payment sprowadza się do tego, że płatność za nabyty towar lub usługę jest realizowana w taki sposób, że:
- kwota odpowiadająca wartości sprzedaży netto (w całości lub w części) jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób, natomiast
- kwota podatku od towarów i usług (w całości lub w części) jest płacona na specjalny rachunek bankowy dostawcy – „rachunek VAT".
Mechanizm podzielonej płatności uważany jest za jedno z rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom podatkowym, eliminując ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem.
Decyzja nabywcy
Uwaga! Split payment znajdzie zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników, czyli do transakcji B2B. Rozwiązanie zakłada dobrowolność w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta