Przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody
Treść art. 4421 kodeksu cywilnego, w szczególności jego § 1 (uprzednio art. 442 § 1 k.c.), ewoluowała. W projekcie ostatniej nowelizacji wskazano, że „(...) na równi z wiedzą poszkodowanego o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia będzie traktowana możliwość uzyskania przez poszkodowanego takiej wiedzy przy zachowaniu należytej staranności (tj. staranności, o której mowa w art. 355 k.c.). Opisane rozwiązanie dotyczące określenia początku biegu przedawnienia należy uznać za właściwe i odpowiadające pożądanemu kierunkowi rozwoju instytucji przedawnienia nie tylko w przypadku roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji, ale w odniesieniu do wszelkich roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym. Z tego względu należy przyjąć je jako regułę ogólną i zamieścić w zmienianym § 1 art. 4421 kodeksu cywilnego" (druk nr 1370 z 8 marca 2017 r., VIII kadencja Sejmu RP, s. 24–25). Wraz z tą ewolucją rozwijało się również orzecznictwo.
Wśród stanowisk wyrażanych w judykaturze dostrzeżenia wymagają następujące. W wyroku z 24 listopada 1971 r. (I CR 491/71, OSNC 1972, nr 5, poz. 95) Sąd Najwyższy uznał, że przepis art. 442 § 1 k.c. wiąże rozpoczęcie biegu przedawnienia z powzięciem przez poszkodowanego wiadomości o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia, a nie o zakresie szkody czy o trwałości jej następstw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta