Dziedziczenie firm może służyć ich wzmocnieniu
Proces sukcesji w biznesie może sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości rodzinnej oraz wymianie najlepszych praktyk i rozwiązań wzmacniających gospodarkę.
W Unii Europejskiej kwestia przenoszenia własności przedsiębiorstw rodzinnych jest tematem istotnych dyskusji i sporów. Generalnie są one nakierowane na tworzenie wspólnych oraz lokalnych ram prawnych dla przedsiębiorczości rodzinnej. Podkreślane podczas dyskusji wartości towarzyszące sukcesji firm rodzinnych determinują kierunek zmian legislacyjnych wprowadzanych w ustawodawstwach państw UE.
Postulowane potrzeby regulacyjne w zakresie przedsiębiorczości rodzinnej stanowią wyzwania dla krajowych ustawodawstw w obszarze prawa spadkowego oraz podatkowego.
Jak to jest gdzie indziej
Jednym z przykładowych ustawodawstw dotyczących transferu biznesu jest Holandia, w której został wprowadzony tzw. pakiet sukcesyjny. Wyposaża on przedsiębiorców po ukończeniu określonego wieku w narzędzia wspomagające proces sukcesyjny. Innym przykładem jest Austria, gdzie funkcjonuje prawo, które przewiduje możliwość kontynuowania działalności firmy przez członka rodziny w przypadku śmierci dotychczasowego zarządzającego (podobnie jest we Francji i Luksemburgu). W niektórych państwach proces sukcesji wspierany jest przez instytuty oraz agencje rozwoju, które poprzez edukację polegającą na prowadzeniu seminariów, szkoleń i rozpowszechnianiu poradników podnoszą świadomość przedsiębiorców, udostępniając im wiedzę na temat rozwiązań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta