Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

26 stycznia 2018 | Ekonomia
Handlowcy nawet w terenie, na tabletach czy smartfonach, mogą dziś sprawdzić, jaką historię płatniczą ma ich potencjalny klient.
źródło: materiały prasowe
Handlowcy nawet w terenie, na tabletach czy smartfonach, mogą dziś sprawdzić, jaką historię płatniczą ma ich potencjalny klient.

Do obowiązków przedsiębiorcy powinno się dziś dopisać sprawdzanie, z kim podpisuje kontrakty. Wystarczy, że firma posiada nieuregulowane należności przekraczające 20–30 proc. rocznego przychodu, aby skończyło się upadłością.

ewa bednarz

Od zatorów płatniczych do całkowitej utraty płynności finansowej i widma upadłości droga jest naprawdę krótka. – Nasze doświadczenie pokazuje, że wystarczy, że firma posiada nieuregulowane należności przekraczające 20–30 procent rocznego przychodu. W sytuacji kiedy kontrahenci stają się niewypłacalni, firma traci płynność finansową, co często kończy się koniecznością przeprowadzenia postępowania upadłościowego – przestrzega Rafał Machaliński, prawnik specjalizujący się w prawie upadłościowym z kancelarii what.now. W Polsce rocznie ogłaszanych jest ok. 800 upadłości, w minionym roku upadłości i restrukturyzacja objęły – według danych Coface – 885 firm.

Niejeden przedsiębiorca powątpiewa: ja i współpraca z bankrutem? Ale jak wynika z badania Millward Brown dla BIG InfoMonitor na temat zatorów płatniczych z kwietnia 2016 r., co druga firma ma tego typu doświadczenie.

– Niestety, w wielu firmach można zaobserwować wręcz ogromną zachłanność i nastawienie na pozyskanie klienta za wszelką cenę. Zamiast skupić się na poprawie jakości kontrahentów, stawia się na ich liczbę, zapomina się o weryfikacji i bierze się na siebie zbyt duże ryzyko – mówi Rafał Machaliński.

Pieczęć ku przestrodze

Przedsiębiorcy powinni weryfikować dosłownie każdy podmiot, z którym współpracują lub zamierzają współpracować. Tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10961

Wydanie: 10961

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament