Aura wystarczy, by mówić o luksusie
Właściciele niektórych marek z ulgą odetchnęli po orzeczeniu unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Zapewnia im ono lepszą kontrolę nad dystrybucją towarów – pisze prawnik.
Trybunał Sprawiedliwości UE 6 grudnia 2017 r. potwierdził możliwość zakazania autoryzowanym dystrybutorom, przez producentów towarów luksusowych, korzystania z platform internetowych do sprzedaży towarów luksusowych objętych systemami dystrybucji selektywnej. Trybunał w sprawie Coty stwierdził, że podmioty organizujące dystrybucję towarów luksusowych mogą tworzyć systemy dystrybucji selektywnej, pod warunkiem że spełniają one wymagania prawa konkurencji. Uznał również, że dopuszczalne jest zakazanie sprzedaży towarów luksusowych na platformach internetowych (np. Amazon, eBay), jeżeli ograniczenie to spełnia wymagania prawa konkurencji, a podmiot organizujący system dystrybucji nie ma stosunków umownych z platformami objętymi ograniczeniem.
Spór z autoryzowanym dystrybutorem
Wniosek o wydanie orzeczenia złożył Wyższy Sąd Regionalny we Frankfurcie nad Menem w związku z toczącym się sporem pomiędzy Coty Germany GmbH (Coty) a jej autoryzowanym dystrybutorem działającym w ramach systemu dystrybucji selektywnej – Parfümerie Akzente GmbH (Akzente). Coty usiłowała nałożyć na Akzente dodatkowe ograniczenie zakazujące korzystania przy sprzedaży przez internet, w sposób rozpoznawalny na zewnątrz, z platform należących do osób trzecich. Akzente odmówiła, a Coty wniosła pozew żądający zakazania Akzente dystrybucji poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta