Decyduje data podpisania aktu przenoszącego własność
Dokonanie korekty ceny po zawarciu umowy sprzedaży nie musi wiązać się z powstaniem obowiązku podatkowego lub nadpłaty w PCC.
Taka konkluzja wynika z pozytywnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 listopada 2017 r. (0114-KDIP3 -2.4014.115.2017.2.AK1).
Z wnioskiem o jej wydanie zwróciła się niemiecka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca działalność gospodarczą zarówno w kraju siedziby jak i w Polsce. Z komentowanej interpretacji wynika, że wnioskodawca zamierza nabyć przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą m.in.: dwa budynki biurowo-usługowe, ruchomości oraz prawa i obowiązki wynikające z umów najmu i umowy o zarządzanie nieruchomością. Zarówno wnioskodawca, jak i sprzedający zgodnie ocenili, że przedmiotem transakcji będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i w związku z tym opisywana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania VAT, natomiast będzie podlegała opodatkowaniu PCC (stanowisko to zostało również potwierdzone w interpretacji indywidualnej otrzymanej przez zbywcę).
Ustalenia między stronami...
Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego w interpretacji wynika, że strony transakcji w pierwszej kolejności podpiszą umowę przedwstępną sprzedaży, w której zobowiążą się do zawarcia przyrzeczonej umowy, na podstawie której własność przedsiębiorstwa zostanie przeniesiona na nabywcę. Jak wskazał wnioskodawca, w umowie przedwstępnej nie została określona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta