Apelacja do kontroli
korporacje | Egzamin adwokacki w 2017 r. zdało ponad 83 proc kandydatów na adwokatów i 79 proc kandydatów na radców. agata Łukaszewicz
Od 20 do 23 marca odbędą się egzaminy zawodowe dla przyszłych adwokatów i radców prawnych. Wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy się do nich przygotować. Dziś proponujemy dalszy ciąg powtórki z prawa cywilnego – kontrolę formalną apelacji. Za tydzień odpowiedź na apelację.
Pierwszy etap
Kontroli apelacji pod kątem jej dopuszczalności terminowości i zachowania wymagań formalnych dokonuje w pierwszej kolejności sąd I instancji, do którego apelacja powinna być wniesiona. Kontrola ta nie jest ograniczona w żadnym aspekcie, tak jak ma to miejsce np. w przypadku skargi kasacyjnej czy skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku.
Jeżeli apelacja:
1) nie jest dopuszczalna,
2) została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu do jej wniesienia albo
3) zawiera braki formalne, których nie usunięto, lub nie uiszczono od niej należnej opłaty (art. 130 § 1 w zw. z art. 370 k.p.c.), podlega odrzuceniu już przez sąd I instancji bez konieczności przesyłania jej sądowi II instancji.
Wezwanie do uzupełnienia braków
Przewodniczący, wzywając stronę wnoszącą apelację bądź jej pełnomocnika do uzupełnienia braków, zobowiązany jest precyzyjnie wskazać braki formalne wniesionej apelacji. Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do wezwania do uiszczenia opłaty od apelacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta