Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W kolejce po sprawiedliwość

31 stycznia 2018 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Sposób organizacji pracy w sądach to zaprzeczenie logiki.

Standardem rzetelnego procesu jest rozpatrzenie sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Gwarancje te wynikają zarówno z Konstytucji RP, jak i konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Jak ważna to gwarancja, dobrze obrazuje znana maksyma: „justice delayed is justice denied", czyli spóźniona sprawiedliwość przestaje być jakąkolwiek sprawiedliwością.

Najpierw badania

Nie tak dawno red. Marek Domagalski po raz kolejny alarmował, że bez zmniejszenia obciążenia w sądach nie da się usprawnić postępowania. 15 mln spraw rocznie to porażająca liczba. Niemniej przed jakimikolwiek działaniami ograniczającymi kognicję sądów konieczne są rudymentarne badania metodologiczne, analizujące charakter spraw i ośrodki ich największej kumulacji. Trzeba pamiętać, że ograniczenie kognicji sądów powszechnych nie odbywa się w próżni. Te sprawy faktycznie więc obciążą inne sądy, np. administracyjne, czy inne podmioty, od których decyzji również będzie przysługiwało odwołanie do sądu. Jak dotąd też nie udało się odciążyć sądów alternatywnymi metodami rozstrzygania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10965

Wydanie: 10965

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament