Prace badawczo-rozwojowe w księgach
Koszty prac rozwojowych mogą być aktywowane w postaci wartości niematerialnych i prawnych jeśli działania te zakończyły się powodzeniem i zapadła decyzja o ich wdrożeniu. Ich zwrot z uzyskanych przychodów musi być bardzo prawdopodobny.
Kluczowym wyznacznikiem konkurencyjności i ekspansji rynkowej przedsiębiorstwa jest nie tylko sprawność bieżącego (operacyjnego) nim sterowania, ale także podejmowanie optymalnych działań strategicznych w zakresie jego innowacyjności, przekładającej się na wzrost firmy. Istotną rolę w tym obszarze odgrywają prace badawczo-rozwojowe >patrz ramka.
Definicje z ustaw podatkowych
Zgodnie z art. 5a pkt 39 lit. c i pkt 40 ustawy o PIT (art. 4a pkt 27 lit. c i pkt 28 ustawy o CIT), prace badawcze o charakterze przemysłowym ukierunkowane są na zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do dotychczasowych wyrobów, procesów i usług.
Z kolei, prace rozwojowe oznaczają nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów (procesów, usług), z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
- opracowywanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta