Specjalista z zagranicy też musi powalczyć o pracę
zatrudnienie | Wraz z rosnącą w Polsce rzeszą profesjonalistów z innych państw przybywa obcokrajowców w programach wsparcia dla zwalnianych pracowników. Anita Błaszczak
Na koniec ubiegłego roku w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 3,5 tys. cudzoziemców. Co prawda w porównaniu z podobnym okresem 2016 r. ich liczba nieco spadła (o ponad setkę), ale o kilkadziesiąt osób – do niemal 600 – zwiększyła się liczba bezrobotnych z krajów Unii Europejskiej i Szwajcarii.
To i tak niewiele na tle szybko rosnącej rzeszy pracowników z zagranicy, co widać także po coraz większej grupie cudzoziemców objętych polskim ubezpieczeniem emerytalno-rentowym. Na koniec września składki na ZUS odprowadzało prawie 423 tys. cudzoziemców, niemal o 45 tys. więcej niż w połowie roku.
Jak wynika z danych firm zajmujących się outplacementem, czyli wsparciem dla zwalnianych pracowników, przybywa też obcokrajowców w programach, które firmy fundują na pożegnanie ze specjalistą czy menedżerem. Lider tego rynku, Lee Hecht Harrison DBM Polska (LHH DBM)w ubiegłym roku odnotował sześciokrotny wzrost liczby zagranicznych uczestników swoich programów.
Polskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta