W hotelach coraz więcej gości
turystyka | Polska branża hotelowa przeżywa rozkwit. Ale obecny rok przyniesie wzrost kosztów, który może wyhamować realizację nowych inwestycji. Adam woźniak
Większa frekwencja, wyższe ceny, lepsze niż rok wcześniej wskaźniki finansowe – tak branża hotelarska w Polsce podsumowuje 2017 rok. Według danych, jakie hotele nadesłały na koniec listopada do firmy analitycznej STR, obłożenie hoteli w Warszawie wzrosło w ub. roku do 83 proc. z 82,2 proc. rok wcześniej, w Trójmieście do 60 proc. z 55,5 proc., w Krakowie – do 78,7 proc. z 72,7 proc. Ceny za nocleg najwyżej poszybowały w Warszawie, gdzie średnia urosła z 67,7 euro do 79 euro. Poprawiły się także przychody na pokój.
– Ubiegły rok hotele w Polsce mogą zaliczyć do szczególnie udanych. Dzięki sprzyjającemu otoczeniu gospodarczemu branża kolejny raz odnotowała wzrosty wskaźników frekwencji i średniej ceny – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i wiceprezes Grupy Hotelowej Orbis.
Magnes dużych miast
Choć w Polsce działa przeszło 2,7 tys. skategoryzowanych hoteli z przeszło 135 tys. pokoi, rynek wciąż się rozwija. Duży potencjał inwestycyjny mają przede wszystkim największe aglomeracje. Zwłaszcza Warszawa, gdzie według wyliczeń analityków Walter Herz, rynek hotelowy w ciągu najbliższych trzech lat powiększy się o ponad 5 tys. pokoi. W stolicy jest miejsce dla nowych obiektów wszystkich kategorii. O ile do niedawna na warszawskim rynku dominowali klienci biznesowi, teraz coraz większe znaczenie mają dla hotelarzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta