Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest uchybienie godności prokuratora

31 stycznia 2018 | Sądy i Prokuratura | Adam Roch
Podwyższone wymagania powinny stanowić podstawę do budowania autorytetu każdego  z nas, ale też wzbudzać szacunek dla reprezentowanej instytucji.
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Podwyższone wymagania powinny stanowić podstawę do budowania autorytetu każdego z nas, ale też wzbudzać szacunek dla reprezentowanej instytucji.

Nie jest możliwe skodyfikowanie wszystkich wymogów stawianych osobie pełniącej urząd prokuratora.

Tocząca się w ostatnich miesiącach dyskusja publiczna o zmianach zasad i sposobu egzekwowania odpowiedzialności dyscyplinarnej w zawodach prawniczych, ze szczególnym uwzględnieniem sędziów i prokuratorów, zaowocowała pomysłem przybliżenia czytelnikom części unormowań tego zagadnienia.

Jako sędzia dyscyplinarny w Sądzie Dyscyplinarnym dla Prokuratorów trzech kadencji spotykałem się z wieloma sytuacjami, w których prokuratorzy stawali pod zarzutem właśnie uchybienia godności urzędu, przewidzianego wcześniej przez art. 66 ust. 1 obowiązującej poprzednio ustawy o prokuraturze, a obecnie art. 137 § 1 ustawy – Prawo o prokuraturze. Odpowiedzialności takiej podlegają także prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej.

Zresztą zawarte w aktach prawnych dotyczących większości zawodów prawniczych uregulowania można, co do zasady, uznać za tożsame, jeśli chodzi o uznanie niegodnego zachowania za powód wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i, w efekcie, ukarania. Za uchybienie godności pełnionego urzędu sędziowskiego dyscyplinarnie odpowiadają sędziowie sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia sądu wojskowego, niezależnie od tego, że musi unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności sędziego, naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10965

Wydanie: 10965

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament