Uzbrojeni do walki ze smogiem
biznes i klimat | Mimo że przemysł i elektrownie tylko w znikomym stopniu przyczyniają się do śmiercionośnego smogu, coraz częściej wdrażają programy, które mają oczyścić powietrze nad Polską. materiał powstał we współpracy z grupą energa
Antysmogowe uchwały już w kilku województwach wprowadziły istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Harmonogramy wymiany pieców i kotłów rozłożono na dziesięć lat. Kotły eksploatowane dłużej niż dziesięć lat od daty produkcji trzeba wymienić najszybciej.
To domowe piece mają bowiem największy udział w tworzeniu smogu. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z grudnia 2014 r. przyczyną 91 proc. zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest indywidualne ogrzewanie budynków. Samochody odpowiadają za ok. 6 proc. zanieczyszczeń, a przemysł i elektrownie jedynie za ok. 2 proc.
Na sporządzonej w 2017 roku przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znalazły się 33 polskie miejscowości. Od lat Polska ma najwyższą emisję zanieczyszczeń komunikacyjnych, pochodzących z emisji niskiej.
Na problem czystości powietrza od wielu lat zwraca uwagę Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie z 2014 roku stwierdziła, że w okresie od 2008 do pierwszego półrocza 2014 roku nawet nie zbliżyliśmy się do unijnych norm czystości powietrza. Wciąż zanieczyszczone powietrze jest przyczyną 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Niedotrzymanie norm może spowodować nałożenie na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości 4 mld zł kary.
Duży musi więcej
Spalanie węgla w dużych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta