Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Autor może posłużyć się nie tylko licencją, ale także i dzierżawą

11 maja 2018 | Biznes i finanse | Aleksandra Lachowicz

Zgodnie z prawem korzystanie z utworu przez podmiot niebędący twórcą odbywa się co do zasady na podstawie umowy licencyjnej lub na skutek zawarcia umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe do utworu. Czy istnieje alternatywa dla umowy licencyjnej, na podstawie której podmiot trzeci uzyska uprawnienie do korzystania z utworu?

Otóż możliwość taką stwarza posłużenie się umową dzierżawy lub umową ustanawiającą użytkowanie danego prawa, w tym przypadku – majątkowego prawa autorskiego. Utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ustawa wprost wskazuje, że utwory mogą być m.in. wyrażone słowami, symbolami matematycznymi czy znakami graficznymi, mogą być plastyczne, muzyczne czy audiowizualne, jednakże jest to katalog otwarty, a więc każdy przejaw twórczej działalności może zostać uznany za utwór. Zgodnie z przepisami Prawa autorskiego w przypadku, gdy nie postanowiono wyraźnie o przeniesieniu prawa, przyjmuje się, iż twórca udzielił licencji, zaś w odniesieniu do umów prawnoautorskich przepisy Kodeksu cywilnego stosuje się jedynie odpowiednio.

Jak wskazał Sąd Najwyższy, unormowanie w Prawie autorskim umów mających za przedmiot prawa autorskie nie eliminuje stosowania przepisów Kodeksu cywilnego, w tym jego części szczególnej. Nie jest więc wykluczone zawieranie umów innych, aniżeli przewidziane w Prawie autorskim umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych albo umowy o korzystanie z utworu (licencyjne), przy uwzględnieniu specyfiki praw autorskich. Nie ma też więc podstaw do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11048

Wydanie: 11048

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament