Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabytki niszczeją przez nieżyciowe przepisy

11 maja 2018 | Nieruchomości

Stary Browar w Poznaniu czy Manufaktura w Łodzi to przykłady udanych inwestycji. Stare obiekty zyskały drugie życie, a inwestorzy na tym zarobili. Tego rodzaju przykładów nie ma dużo. Powodem są surowe regulacje.

Renata Krupa-Dąbrowska

Adaptacja historycznego budynku do współczesnych potrzeb jest bardzo trudna. Na palcach jednej ręki można policzyć galerie handlowe, które powstały w starych obiektach. Takich perełek jak Stary Browar w Poznaniu czy Manufaktura w Łodzi jest niewiele. Podobnie jest w wypadku innych dużych inwestycji realizowanych w historycznych obiektach. I nie zawsze chodzi o wysokie koszty związane z adaptacją, ale o przepisy, które dotyczą zabytków.

Są one bardziej surowe aniżeli w wypadku współczesnych budynków. Z jednej strony to dobrze. O spuściznę trzeba dbać. Z drugiej strony często ta „dbałość" odbywa się kosztem zabytku. Dlaczego?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11048

Wydanie: 11048

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament