Jak czytać unijne plany budżetowe
W relacji do nominalnego PKB łączny napływ do Polski funduszy unijnych z nowej perspektywy może spaść nawet o ponad 1/3 – pisze główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.
Janusz Jankowiak
Komisja Europejska przyjęła projekt budżetu UE na lata 2021–2027 (Multiannual Financial Framework, MFF) opiewający na 1279,4 bln euro.
Aktualna perspektywa finansowa Unii to 1087 bln euro. W ujęciu nominalnym nowy MFF będzie zatem większy i to pomimo brexitu. Realnie kwota ta zostanie jednak uszczuplona przez inflację, którą można jedynie prognozować. Szacunkowo może być to redukcja rzędu 10 proc. w ciągu siedmiu lat.
Propozycja budżetowa KE zakłada zwiększenie składek narodowych. W przypadku zobowiązań mają one wynieść w sumie 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE; natomiast w przypadku płatności 1,08 proc. DNB.
W projekcie pojawiły się też kwoty nieujęte w limitach MFF (rezerwa kryzysowa, fundusz solidarnościowy). W sumie, po dodaniu do budżetu pozycji umieszczonych „pod kreską" (off the budget), wydatki UE mają w latach 2021–2027 sięgać 1,14 proc. skumulowanego DNB państw UE. W obecnej perspektywie budżet UE stanowi ok. 1 proc. skumulowanego DNB krajów członkowskich Unii.
Oszczędności
Komisja zaproponowała w budżecie UE na lata 2021–2027 cięcia w polityce spójności o ok. 7 proc. i polityce rolnej o ok. 5 proc. Jak tłumaczy, „polityki te zostaną zmodernizowane tak, by gwarantowały, że mogą wciąż przynosić korzyści przy niższym wykorzystaniu środków, a nawet będą w stanie przyczyniać się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta