Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowna rozbiórka siłowni jądrowej na Litwie

11 maja 2018 | Ekonomia
Likwidacja elektrowni atomowej w Ignalinie ma kosztować 3,4 mld euro.
źródło: materiały prasowe
Likwidacja elektrowni atomowej w Ignalinie ma kosztować 3,4 mld euro.

Atom to finansowy ból głowy nie tylko na etapie realizacji. Przekonują się o tym Litwini, którzy teraz likwidują postsowiecką Ignalinę.

Aneta wieczerzak-krusińska

Zamknięcie Ignalińskiej Elektrowni Atomowej o mocy 3 tys. MW będzie Litwę kosztować 3,4 mld euro. Już wydano 1,1 mld euro, a brakuje 1,33 mld euro. Rozbiórka zakończy się za 20 lat.

Wilno od miesięcy negocjuje warunki zwiększenia wsparcia unijnego na rozbiórkę dwóch reaktorów tego samego typu co w Czarnobylu (RMKB – lekkowodne, wrzące, z moderatorem grafitowym). Ich wygaszenie było warunkiem akcesji Litwy do Unii Europejskiej, więc Bruksela obiecała współfinansowanie. Ale teraz przy kolejnych perspektywach trzeba bronić uzgodnień.

Bruksela chce więcej od Wilna

– W maju okaże się, czy Komisja Europejska przychyli się do naszej prośby. Już jesienią daliśmy rządową gwarancję, że na każdym etapie procesu zapewnimy nie mniej niż 14 proc. krajowego finansowania – mówi „Rzeczpospolitej" Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki Litwy. Walczy o oddzielną linię finansowania dla Ignaliny w budżecie na 2020–2027, ale też o stawkę wsparcia.

Z kolei Bruksela – jak wynika z naszych informacji – nalega na zwiększenie wydatków z litewskiej kasy do 20 proc. Takie nastawienie KE – jak przyznaje szef resortu – może wynikać z wcześniejszego poślizgu będącego m.in. efektem dyskusji wykonawców co do sposobu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11048

Wydanie: 11048

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament