Kupując działkę, nie należy patrzeć tylko na jej położenie
Standardowym zachowanie przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości jest przeprowadzenie analizy ewentualnych jej obciążeń.
Przygotowując się do nabycia nieruchomości należy brać pod uwagę wiele czynników, które mają lub mogą mieć wpływ na jej atrakcyjność. Lokalizacja nieruchomości jest oczywiście jedną z istotniejszych kwestii, natomiast nie przesądza o jej wartości. Nawet dobra lokalizacja nie gwarantuje powodzenia planowanej inwestycji, oczywiście w zależności od potencjalnego przeznaczenia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do nabycia nieruchomości gruntowej zasadniczo wymagane jest przedłożenie przez sprzedającego co najmniej: dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości (np. umowa nabycia nieruchomości), księgi wieczystej, wypisu z ewidencji gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej, zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zaświadczenia o położeniu nieruchomości na obszarze rewitalizacji oraz zaświadczenia, że nieruchomość nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu.
Standardem jest analiza ewentualnych obciążeń nieruchomości – ograniczonych praw rzeczowych. W oparciu o treść księgi wieczystej dowiemy się czy nieruchomość jest obciążona hipoteką lub służebnościami, ewentualnie czy dla nieruchomości są ustanowione służebności (np. drogowe).
Przed planowaną inwestycją
Opierając się jedynie na podstawowym katalogu dokumentów, bez których notariusz nie dokona czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta