Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyprawy Strzeleckiego

11 maja 2018 | Rzecz o historii | Krzysztof Jóźwiak
źródło: State Library of Victoria
Tablica na szczycie Góry Kościuszki upamiętniająca zdobycie jej przez Pawła Strzeleckiego.
źródło: Wikipedia
Tablica na szczycie Góry Kościuszki upamiętniająca zdobycie jej przez Pawła Strzeleckiego.

Paweł Edmund Strzelecki był pierwszym Polakiem, który w celach naukowych odbył podróż dookoła świata. Wszedł do grona słynnych odkrywców i już za życia był zaliczany do najwybitniejszych badaczy Australii.

8 czerwca 1834 r. z portu w angielskim Liverpoolu wyszedł w morze statek „Virginian". Jednym z pasażerów był geolog i geograf Paweł Edmund Strzelecki, emigrant z Polski. Spoglądając na szybko oddalające się brzegi Zjednoczonego Królestwa, z pewnością nie zdawał sobie sprawy, że oto rozpoczyna się jego wielka przygoda, która potrawa blisko dekadę, przyniesie mu podróżniczą i naukową sławę, nagrody i pieniądze. W trakcie tej podróży Strzelecki odwiedził niemal wszystkie kontynenty, ale zdecydowanie najdłuższy był pobyt w Australii, gdzie polski badacz odkrył nowe ziemie, australijskie złoto i najwyższy szczyt kontynentu.

Szczenięce lata

Paweł Edmund Strzelecki pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej herbu Oksza. Urodził się 20 lipca w Głuszynie pod Poznaniem, był młodszym synem Franciszka, dzierżawcy folwarku, i Anny z Raczyńskich. Wiele faktów z jego młodości nie ma wystarczająco mocnego potwierdzenia w źródłach historycznych i dlatego biografowie Strzeleckiego, opisując jego młodość, chętnie używają zwrotów „prawdopodobnie" i „być może". Wciąż nie mamy stuprocentowej pewności, czy przyszły podróżnik rzeczywiście kształcił się w warszawskiej szkole pijarów, następnie w pruskiej Szkole Rolniczej Alberta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11048

Wydanie: 11048

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament