Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zimna wojna się nie skończyła

11 maja 2018 | Rzecz o historii | Agnieszka Kamińska
Andrzej Mietkowski
źródło: PAP
Andrzej Mietkowski
Studenci teologii z USA w studiu rozgłośni RWE w Monachium, 1957 r. Po prawej: Tadeusz Nowakowski.
źródło: EAST NEWS
Studenci teologii z USA w studiu rozgłośni RWE w Monachium, 1957 r. Po prawej: Tadeusz Nowakowski.

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" – mówił brytyjski premier Winston Churchill w przemówieniu wygłoszonym 5 marca 1946 r. w Fulton. To był początek zimnej wojny.

TVP Historia prezentuje nowy cykl Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego, oparty m.in. na mało znanych nagraniach i archiwach z drugiej połowy XX wieku. Seria dokumentalna powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Rz: Warto wracać do tematu zimnej wojny? W kontekście współczesnych ważnych wydarzeń to, co działo się kilkadziesiąt lat temu, to zamierzchła przeszłość.

Andrzej Mietkowski: Właśnie w kontekście współczesnych zdarzeń można zaryzykować stwierdzenie, że zimna wojna wciąż trwa. Po prostu się nie skończyła. W ostatnich kilku tygodniach określenie to jest wszechobecne. Sprawa Skripala, sprawa Litwinienki, wojna hybrydowa, ingerencja, infiltracja, dezinformacja... Nasz cykl pokazuje początki tych politycznych zjawisk. Ale nie określamy końca zimnej wojny, ponieważ postawienie kropki, wyznaczenie wyraźnej cezury, jest niemożliwe.

Na początku cyklu przypominamy podstawowe pojęcia i zdarzenia, jak przemówienie Winstona Churchilla o żelaznej kurtynie, przemówienie Stalina w Moskwie o toczącej się walce z imperializmem, po to właśnie, aby na osi czasu umiejscowić to zjawisko, które wcale się nie skończyło. Moim zdaniem widzom łatwiej oceniać kontekst współczesnych zjawisk, które nabierają ważniejszego znaczenia, jeśli zobaczy się je jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11048

Wydanie: 11048

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament