Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ojciec współczesnej chemii

11 maja 2018 | Rzecz o historii | Kazimierz Jasiński
Dmitrij Mendelejew miał zwyczaj pracować całą noc. Kładł się dopiero około czwartej nad ranem, a wstawał około południa.
źródło: Wikipedia
Dmitrij Mendelejew miał zwyczaj pracować całą noc. Kładł się dopiero około czwartej nad ranem, a wstawał około południa.

Rosyjskiemu chemikowi Dmitrijowi Mendelejewowi jako pierwszemu udało się usystematyzować chaotyczny świat substancji chemicznych i reguł nim rządzących.

Przyszły wielki chemik przyszedł na świat w 1834 r. w zachodniosyberyjskim mieście Tobolsku. Był najmłodszym z 17 dzieci Iwana Pawłowicza, ociemniałego nauczyciela literatury i dyrektora gimnazjum, który, jak przypuszczają niektórzy historycy, został zesłany na Syberię za działalność polityczną, i Marii Dmitrijewny (z domu Korniljewej) – osoby niezwykle pragmatycznej i przedsiębiorczej, która po śmierci męża postanowiła utrzymać rodzinę z własnej działalności gospodarczej. Uruchomiła i prowadziła z wielkim powodzeniem hutę szkła. Przyglądanie się procesom produkcji i wyrobu szkła bez wątpienia przyczyniło się do rozbudzenia młodzieńczej fascynacji Dmitrija chemią. Niestety, huta spłonęła w 1849 r. Rodzinne miasto Dmitrija, syberyjski Tobolsk, było miejscem zsyłki dla wielu przeciwników caratu i ludzi o bardzo liberalnych poglądach. Jeden z zesłańców, który był dekabrystą, ożenił się nawet z siostrą Mendelejewa. I to prawdopodobnie pod jego wpływem ukształtowały się silnie liberalne poglądy przyszłego naukowca. W 1849 r. Mendelejew wyjechał na studia do Sankt Petersburga.

Geniusz z wielką czupryną

Kiedy w 1850 r. studiował na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Głównego Instytutu Pedagogicznego w Petersburgu, wykryto u niego fatalnie rokującą gruźlicę, co zmusiło tego znakomitego studenta do „ucieczki" na ciepły Krym. Dobrze zapowiadającą się karierę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11048

Wydanie: 11048

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament